زمان باقی مانده تا
10:23:23

  فروشگاه اینترنتی پخش زنده گالری تصاویر آرشیو پرسش و پاسخ بانك صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلي
  چهار شنبه  27 تير 1398 - الأربعاء  14 ذوالقعدة  1440 - Wednes  17 Jul 2019
منوی سایت    
کتابخانه متقین    
كتاب المتقين
كتاب المتقين
كتاب المتقين
كتاب المتقين
كتاب المتقين
كتاب المتقين
گالری تصاویر    
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
گالري
پرتال متقین > راهنماي كتابخانه


بسم الله الرحمن الرحيم

راهنمای استفاده از کتابخانه الکترونیکی پرتال جامع اینترنتی متقین

" ویرایش 2 "

مقدمه :

الف – صفحه ورود :

ب – صفحه اول کتابخانه

ج-  مشخصات كتابها

د - صفحه فهرست کتاب

ذ – صفحه مطالب :

نشانگر

کلید کوتاه استفاده در فهرست

انتقال به یادداشت

 

 

  مقدمه :

 

ویرایش شماره 2 کتابخانه اینترنتی پرتال به گونه ای تحلیل و طراحی شده است تا کاربر بتواند به ساده ترین شکل ممکن به اطلاعات دسترسی داشته باشد . لذا جهت استفاده بهتر و بهینه از این سیستم راهنمای زیر تدوین و ارائه شده است . همچنین استفاده از راهنما به شما در استفاده از کلیه قابلیت های راه اندازی شده در سیستم جدید کمک خواهد کرد و موجبات استفاده کاربردی محققین و علاقمندان به مطالب ارائه شده را فراهم می آورد .

بزرگترین سرمایه پرتال متقین ، نظرات و پیشنهادات سازنده شما بزرگواران ، محققین و مولفین و فعالان فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد . تلاش همکاران ما در واحد پشتیبانی سایت ، نشر شایسته و در خور شان مطالب و موضوعات پرتال متقین می باشد .

آشنایی با کتابخانه الکترونیکی پرتال متقین :

همانطور که در صفحات اینترنتی پرتال مطالعه فرمودید ، پرتال متقین با هدف نشر و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی ، و ارائه مستندات ، اعم از مطالب مولفین قدیم و جدید پیرامون اسلام ، کتب و مقالات ، اشعار و تصاویر و هر آنچه با موضوعات ارائه شده به صورت شایسته در ارتباط باشد پرداخته و می پردازد ، لذا کتابخانه ای بر اساس استاندارد های روز با بیش از چندین هزار صفحه کتاب به زبانهای فارسی ، عربی و انگلیسی راه اندازی نمود .

شما با مراجعه به کتابخانه پرتال می توانید در موضوعات : قرآن و تفسیر ، اخلاق و عرفان ، اجتماع ، سیاست و ... به تحقیق و مطالعه بپردازید ، همچنین محیطی فراهم آمده که مراجعین به کتابخانه بتوانند سوالات و مواردی که نیاز به ارائه مطالب بیشتر دارد را با اساتید و مولفین مطرح نمایند .

کتابخانه الکترونیکی متقین از کلیه مولفین و محققین موضوعات مرتبط سایت جهت توسعه مطالب این مجموعه دعوت بعمل می آورد ، و فرم هایی جهت ارائه نظرات و پیشنهادات در پرتال ایجاد شده است .

 

در زیر به توضیحاتی در خصوص استفاده از سیستم کتابخانه می پردازیم :

الف – صفحه ورود :

شما با کلیک بر روی هر کدام از دسته های مطالب کتابخانه ( 1 ) و یا با کلیک بر روی لینک کتابخانه در بالای صفحه اصلی هر زبان سایت که با شماره 2 در تصویر مشخص شده است می توانید وارد کتابخانه الکترونیکی پرتال شوید .

ب – صفحه اول کتابخانه

با کلیک روی لینک کتابخانه وارد صفحه اول کتابخانه که محتوی دسته های موضوعی کتابخانه است خواهید شد . شما می توانید با کلیک بر روی هر شاخه وارد صفحه کتابها شوید . البته در صفحات کتابخانه همواره دسته های موضوعی در بالای صفحه لیست شده است . دقت فرمایید که کلیک بر روی دسته های بالای صفحات کتابخانه شما را مستقیما به صفحه کتابهای آن دسته موضوعی خواهد برد و چنانچه تصمیم به بازگشت به صفحه اول را دارید بهتر است بر روی لینک کتابخانه در نوار مسیر کلیک نمایید .

 

ج-  مشخصات كتابها

ج- در صفحات کتاب های هر دسته موضوعی ، تنظیماتی جهت استفاده بهتر از محتوای کتابخانه طراحی شده است . این تنظیمات با تنظیمات سایت متفاوت است . همانطور که در صفحات پرتال شاهد بودید ، شما می توانید رنگ صفحه و اندازه قلم و مواردی از این دست را مطابق نظر خود تنظیم نمایید . در صفحات کتابخانه علاوه بر اینکه به لینک تنظیمات دسترسی دارید ، از طریق لینک های بالای صفحه می توانید تعداد نمایش ( : نمایش تعداد کتابها در هر صفحه ) و ترتیب نمایش ( : نمایش صعودی : نمایش از آخرین کتاب وارد شده در کتابخانه ؛ نزولی : نمایش از اولین کتاب وارد شده به کتابخانه  ) را تنظیم نمایید .

این بخش برای هر کتاب شامل 7 قسمت به شرح زیر است :

1-   نام کتاب که در تصویر با شماره 4 نمایش داده شده است .

2-   تصویر جلد ، که در تصویر با شماره 5 نمایش داده شده است .

3-   مولف ، که در تصویر با شماره 6 نمایش داده شده است .

4-   مشخصات کتاب ، که در تصویر با شماره 7 نمایش داده شده است .

5-   توضیحات مختصر در مورد مطالب کتاب ، که در تصویر با شماره 8 نمایش داده شده است .

6-   ادامه ، که لینک به فهرست کتاب است ، که در تصویر با شماره 9 نمایش داده شده است .

7-   دریافت PDF ، که در تصویر با شماره 10 نمایش داده شده است .

د - صفحه فهرست کتاب

د – با کلیک بر روی لینک ادامه می توانید وارد صفحه فهرست کتاب شوید . این صفحه شامل فهرست کتاب می باشد که هر کدام از عناوین فهرست به صفحه مربوط که مطالب کتاب را در بر دارد لینک می باشد .

ذ – صفحه مطالب :

این صفحه در واقع شروع و نقطه آغاز استفاده از اطلاعات کتاب های ارائه شده و مطالب این بخش از پرتال می باشد . سعی شده نوع ، رنگ ، اندازه نوشته های صفحه ، مناسب ترین انتخاب برای استفاده کاملا آسان از این صفحات باشد ، همچنین از بنر ها و باکس هایی که موجب عدم تمرکز بر مطالب می شود هم خودداری شده است . شما با مراجعه به این صفحات دقیقا به ساده ترین و روان ترین شکل موجود به مطالب دسترسی خواهید داشت . این صفحه دارای ویژگی های خاصی می باشد ، که در زیر به توضیح آنها و نحوه استفاده از آنها می پردازیم :

نشانگر

 نشانگر ، برای علامتگذاری روی متن مورد مطالعه :

در هنگام مطالعه آنلاین متن صفحه چنانچه می خواهید بر روی سطر مورد مطالعه و واژه مورد مطالعه نشانه ای قرار دهید . می توانید 1 بار روی همان قسمت از صفحه کلیک نمایید . نشانه ای شبیه به نشانگر موس در قسمت مورد کلیک ایجاد می شود . این نشانگر با کلیک بعدی شما بر روی صفحه به محل جدید منتقل می شود .

کاربرد : امکان دارد در حین مطالعه تصمیم بگیرید به صفحه سایت دیگری در یک پنجره دیگر بروید . این نشانگر آخرین مطلب مطالعه شده در این صفحه را برای شما با علامت حفظ می نماید . و یا احتمالا در مطالعه صفحات بصورت آنلاین سطر مطالعه را گم می کنید ، در این حالت نیز این قابلیت شما را یاری خواهد نمود .

کلید کوتاه استفاده در فهرست :

این لینک که در انتهای سمت چپ صفحه در اختیار شما قرار گرفته است به شما این امکان را می دهد تا بدون خارج شدن از صفحه کتاب به فهرست قبل یا بعد مراجعه نمایید . در تصویر زیر با شماره 11 نشان داده شده است .

برای استفاده از این قابلیت کافیست با نشانگر موس ، چند ثانیه بر روی آیکونی که در سمت چپ صفحه وجود دارد مکث کنید . احتیاج به کلیک بر روی این آیکون نیست . البته کلیک بر روی این آیکون نیز مشکلی بوجود نخواهد آورد . به این ترتیب فهرست بر روی صفحه باز شده  و شما می توانید به موضوع مورد علاقه و یا هدف بعدی مطالعه دسترسی داشته باشید . در تصویر این موضوع نشان داده شده است .

البته لازم به ذکر است صفحات به نوعی طراحی شده است . که شما با بالا یا پایین بردن صفحه به صفحات بعد و قبل از مطلب مورد مطالعه دسترسی خواهید داشت . 

انتقال به یادداشت :

دقت فرمایید ، در قسمتی که لینک فهرست وجود دارد ، یک لینک با عنوان انتقال به یادداشت دیده می شود . این قابلیت برای محققین و همچنین بازدید کنندگان حرفه ای از کتابخانه الکترونیکی سایت بسیار مفید می باشد .

همواره در مطالعات مبتنی بر وب یک موضوع مشکل اساسی محققین می باشد . و آن عدم امکان ذخیره اطلاعات کلیدی محتوای مبتنی بر وب می باشد . شما در وب با مداد مشکی زیر مطالب خط نمی کشید ، نمی توانید قسمتهای طولانی را در زمان مطالعه در منزل یا محل کار Print  نمایید . ولی مطالعه اطلاعات مقاله و مخصوصا کتاب نیازمند یادداشت برداری است .

بر روی لینک انتقال به یادداشت کلیک نمایید . این موضوع به بهترین شکل در سیستم کتابخانه الکترونیکی پرتال متقین حل شده است . تا شما مطالعه ای بسیار مفید و کاربردی داشته باشید . این سیستم مبتنی بر سیستمی است که بر روی کامپیوتر شما ذخیره می شود . پس با خاطری آسوده از مطالب سایت یادداشت بردارید و مطالعه ای کاربردی و بهینه با ابزار های توسعه یافته وب در این کتابخانه الکترونیکی داشته باشید .

برای استفاده از این قابلیت مراحل زیر را طی نمایید :

1-   در مطالعه مطالب چنانچه با موضوع جالب و یا مواردی که نیاز به یادداشت برداری داشت مواجه شدید . ابتدا مطلب را به ترتیب زیر انتخاب نمایید .

2-   بر روی لینک سمت چپ رفته و با کلیک بر روی اتنقال به یادداشت این Tab را فعال نمایید . تصویر زیر شما را راهنمایی خواهد کرد .

3-   بر روی لینک انتقال به یادداشت کلیک نمایید .

خواهید دید که مطلب شما به باکس انتقال می یابد و تاریخ و ساعت این یادداشت برداری نیز در این قسمت درج می شود . تا شما در مراجعات بعدی از کم و کیف ذخیره مطالب اطلاع داشته باشید . در ادامه بصورت جداگانه استفاده از این بخش در دو تصویر نشان داده شده است .

کلید هایی در پایین این بخش ( انتقال به یادداشت ) وجود دارد . که توضیحات آنها در ادامه آمده است .

پس از کلیک بر روی کلید  انتقال به یادداشت  

 

توضیح : در صورتی که متن انتخاب نشده باشد ، سیستم به شما هشدار خواهد داد.

1-   لینک ها و کلید های پایین قسمت انتقال به یادداشت :

 

ذخيره يادداشت :

با كليك بر روی این کلید یادداشت بر روی سیستم شما ذخیره می شود . توجه داشته باشید این نوع ذخیره سازی موقت بوده و در مراجعه بعدی به سایت با همان کامپیوتر در دسترس شما می

باشد .

توضیح : این نوع ذخیره سازی بر اساس  Cookie می باشد . و با حذف کوکی به هر دلیل از بین خواهد رفت .

بازگشت :

در صورتی که یادداشت قبلی را پاک کرده باشید با استفاده از این کلید ، بازیابی می شود .

توضیح : این کلید همان CTRL+Z در محیط های نرم افزاری است .

چاپ يادداشت :

برای چاپ یادداشت می توانید از این کلید استفاده نمایید .

پست الکترونیکی ( ایمیل ) :

چنانچه تصمیم به ارسال این مطلب برای دوستان خود داشته باشید می توانید از این قسمت استفاده نمایید . همچنین می توانید با ارسال این یادداشت به ایمیل شخصی ، نسخه ای از یادداشت خود را در آدرس ایمیل شخصی خود داشته باشید .

حذف :

برای حذف یادداشت از این قسمت استفاده نمایید .

که شما را به لینک آنلاین این مطالب خواهد برد .

راهنما

که شما را به لینک آنلاین این مطالب خواهد برد .

راهنمای استفاده از کتابخانه الکترونیکی پرتال جامع متقین

www.motaghin.com/library.aspx

 

. در صورت بروز مشکل در استفاده از سیستم با آدرس ایمیل زیر مکاتبه نمایید

 

Mail: info@motaghin.com

www.motaghin.com

 

 

 

 

 

 

 
 

کلیه حقوق در انحصار پرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

© 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
عربی فارسی انگلیسی